e-Receptes – kam gatavoties?

Neskatoties uz to, ka e-Veselības pakalpojumu lietošana būs obligāta visām ārstniecības iestādēm un aptiekām 2016. gadā, termiņi un noteikumi pastāvīgi mainās. Trešdien, 21. oktobrī Sociālo un darba lietu komisijas un Publisko izdevumu un revīzijas komisijas kopsēdē Veselības Ministrijas sekretāre Solvita Zvidriņa paziņoja, ka ministrija izstrādāja un iesniedza izskatīšanai grozījumus par plānoto e-veselības projekta sadaļu lietošanas uzsākšanas termiņiem. Saskaņā ar jauniem grozījumiem darba nespējas lapas un e-receptes, būs pieejamas testa režīmā no 2016. gada 1. janvāra, bet obligātu sistēmas lietošanu ir paredzēts uzsākt no 1. jūlija.

Pusgads paiet diezgan ātri, bet ārstiem un veselības aprūpes iestāžu vadītājiem ir jāgatavojas jaunievedumiem jau tagad. Viens no aktuāliem un strīdīgiem jautājumiem ir e-receptes ieviešana. Šobrīd Latvijā pastāv vairāku veidu receptes: 1) parasto zāļu recepte, 2) vairākkārt izmantojamā recepte, 3) īpašā recepte narkotiskajām un tām pielīdzināmajām zālēm, kā arī 4) kompensējamām zālēm. Katru gadu Latvijā tiek izsniegti 10-15 miljoni recepšu, no kurām apmēram ceturtā daļa – īpašās receptes. Elektronisko recepšu ieviešana noteikti aizskars ne tikai ārstu, bet arī farmaceitu darbu.  Ar ko tad sastapsies savā ikdienā e-Receptes pakalpojuma lietotāji?

Līdz šim brīdim tika paredzēts tikai viens pakalpojuma lietošanas scenārijs – visas receptes tiks izrakstītas elektroniski, aizpildot noteiktu formu. Ārsts izrakstot e-recepti saglabā to e-Veselības sistēmā, pie kuras ir pieslēgtas arī aptiekas. Farmaceiti sistēmā redz pašlaik izrakstītās un aktīvās receptes un pacients, uzrādot savu personas apliecinošo dokumentu, aptiekā saņem zāles saskaņā ar izrakstīto uz viņa vārdu-uzvārdu recepti.

Pēc diskusijām un jautājumiem, kas radās testēšanas procesā ārstiem, tai skaitā pacientu lietošanas ērtībai, izstrādātāji tomēr paredz vēl vienu scenāriju: ārsts izrakstot e-Recepti un saglabājot to e-Veselības sistēmā, izdrukā recepti un izsniedz to papīrformā pacientam. Šajā gadījumā recepte pastāvēs divos variantos – elektroniskajā un drukātajā veidā.

Ir paredzēti arī izņēmuma gadījumi, kad receptes iespējams izrakstīt uz veidlapas:

  • M saraksta zāles (saraksts, no kura var izvēlēties zāles izrakstīšanai grūtniecēm, sievietēm līdz 42 pēcdzemdību perioda dienām ar 25% kompensāciju un bērniem līdz 24 mēnešu vecumam ar 50% kompensāciju);
  • individuāli kompensējamās zāles un medicīniskās ierīces;
  • ja pacients ir informējis, ka izmantos recepti kādā no Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomikas zonas valstīm vai Šveices Konfederācijā;
  • ja receptes izrakstīšana veselības informācijas sistēmā nav iespējama tehnisku iemeslu dēļ.

Pēc izstrādātāju vārdiem e-Receptes formas aizpilde arī sniegs vērojamas priekšrocības, jo

  • pacienta dati tiks automātiski ielādēti receptes formā;
  • diagnozes izvēle notiks no publicētā saraksta;
  • medikamentu izvēle notiks no oficiāliem Zāļu valsts aģentūras publicētiem sarakstiem, kas pastāvīgi atjaunosies, t. sk. kompensējamās zāles;
  • aizpildot e-receptes formu, automātiski tiks radīti kompensācijas nosacījumi un procenti.

Tas savukārt, ļaus izvairīties no kļūdām, dažādām interpretācijām aptiekās, nepareizi minētiem kompensāciju procentiem, kas atsevišķos gadījumos bieži mainās un apgrūtina darbu ārstiem, nodrošinot pēc iespējas plašāku informāciju par savstarpēji aizvietojamiem medikamentiem, medikamenta piemērotību attiecīgajai diagnozei, kā arī iespējamajām medikamenta blakus parādībām, vienlaikus arī nodrošinot zāļu aprites uzraudzību. Savukārt, dati par pacientu, kas uzkrāsies vienuviet, sniegs pilnu ainu par pacienta veselību – alerģijām, hroniskām slimībām, zālēm, ārstēšanas gaitu.

Mēs, ka programmnodrošinājuma izstrādātāji veselības aprūpes jomā, cītīgi strādājam pie SmartMedical programmas pielāgošanas un integrācijas ar e-Veselības sistēmu, cenšoties atvieglot pārejas posmu ārstiem un iestāžu darbiniekiem. Rezultātā plānojam sagatavot mūsu sistēmu, tai skaitā recepšu izrakstīšanas moduli darbam ar e-Veselību un panākt strādājošu savienojumu ar e-Veselības sistēmu jau 2016. gada janvāra sākumā.

Cerams, ka e-Receptes ieviešana notiks veiksmīgi un nodrošinās ārstus ar solīto iespēju veltīt vairāk laika pacientam, nevis administratīviem darbiem, bet kā tas darbosies reālajā dzīvē redzēsim nākamgad.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s